Kollégiumi Honlap

Együttműködő partnereink

A Nemzeti Örökség Intézetének emlékezetpedagógiai partnerintézménye

Miskolci Rendvédelmi Technikum

Az „Élhetőbb gyermekkor a Derecskei Járásban” EFOP-1.4.2.-06-2016-00027 számú projekt keretében valósulhatott meg az a két napos prevenciós rendezvény, melynek helyszíne a Derecskei I. Rákóczi György Gimnázium, Technikum és Kollégium díszudvara volt.

  1. szeptember 24-én és 28-án a járványügyi szabályok betartása mellett több mint száz fő látogatta meg a rendezvényt.

A rendezvényen nyolc stand kialakításával valósultak meg különböző témájú prevenciós workshopok, ahol az adott területek szakemberei több órán keresztül álltak rendelkezésére az érdeklődőknek. A fél-fél órás előadásokat kötetlen beszélgetések követték, szóróanyagokhoz juthattak hozzá a diákok, informálódhattak, megismerkedhettek azokkal a módszerekkel, gyakorlatokkal, amelyek segítik az egészségmegőrzést.


  1. A tanulóknak lehetőségük volt egészséges ételeket kóstolniuk, gyümölcsök, zöldségek és többféle müzli közül válogathattak. Utóbbit a dietetikus szakember standjánál tehették meg, ahol egészséges étkezéssel és diétákkal kapcsolatos ismeretekkel gazdagodhattak.

  2. Függőségekkel kapcsolatos ismeretekkel (drog, alkohol, dohányzás) kapcsolatosan nyújtott tájékoztatást egy szociális munkatárs.

  3. Drogprevencióval és kezelési lehetőségekkel kapcsolatban szintén szociális munkás nyújtott tájékoztatást.

  4. A digitális függőségekkel kapcsolatos szaktudását addiktológiai konzultáns adta át, ahol különböző teszteket tölthettek ki a fiatalok az internet – függőséghez, videójáték – használathoz kapcsolódóan.

  5. Tanulás módszertani gyakorlatokat, stressz kezelési technikákat tréner, coach szakember osztott meg az érdeklődőkkel, melynek keretében egyszerűbb gyakorlatokat is bemutatott a tanulóknak, melyekkel önmaguk is segíthetik a saját tanulmányi előmenetelük javítását.

  6. Önismeret-fejlesztés témakörben pszichológus beszélgetett a diákokkal a pozitív visszacsatolás fontosságáról, kudarctűrésről, a saját teljesítményük javításáról, másoknak való segítésről, mások elfogadásáról. Lehetőség volt kisebb csoportokban játékok kipróbálására is, mely a felvetett témák megértéséhez nagyban hozzájárultak.
  7. Egészségfejlesztési ismeretek bővítésében gyógytornász segítette a fiatalokat. Olyan gyakorlati tanácsokat osztott meg velük – valamint a gyakorlati példák a tanulók segítségével bemutatásra is kerültek -, melyek a mindennapi életükben jelen van, és fontos figyelni rá. Ilyen volt például a helyes testtartás, légzéstechnikák, nyújtások, melyekkel a testünk izmait tudjuk regenerálni a hosszan tartó padban ülés után.
  8. A sport a mindennapokban standnál a Derecskei Street Workout csapat két tagja tartott előadást a rendszeres testmozgás fontosságáról, bemutatták az általuk képviselt sportágat. Standjuknál lehetőség volt megismerni az általuk használt eszközöket, melyeken különböző erősítő gyakorlatokat mutattak be, amit a tanulók ki is próbáltak.

A projekt célja az volt, hogy minél teljesebb képet kapjanak a diákok az előttük álló lehetőségekről –mit tehetnek, hogy elkerüljék a környezetük veszélyforrásait, hova fordulhatnak problémáikkal, illetve ők hogyan nyújthatnak segítséget bajba jutott társaiknak – melyek segítik egészséges fejlődésüket, mind testileg, mind szellemileg. Találják meg az egyensúlyt a mindennapokban, megszerzett tudásukat sikeresen hasznosíthassák, építhessenek egészséges társas kapcsolatokat.

A rendezvényen résztvevők megjelenési arányából és a tapasztalt élénk érdeklődésből arra következtethetünk, hogy sikerült a diákok figyelmét felkelteni. Bízunk benne, hogy a tartalmas délután után a megszerzett ismereteket a későbbiekben hasznosítani is tudják.

Ezúton köszönjük minden szervezőnek és előadónak az önzetlen munkáját, mellyel hozzájárultak a Rákóczis diákok egészséges fiatallá válásának folyamatához.

Nagyné Békési Anikó

 

 

  1. szeptember 22-én a Derecskei I. Rákóczi György Gimnázium, Technikum és Kollégium 11. c, 12. c, 12. d osztályos tanulói szakmai látogatásra mentek a Debreceni Nemzetközi Repülőtérre. Fél 10 körül értünk a reptér kapujához, ahol már felkészült túravezetők várták az érkezésünket.

Egy rövid eligazítás után mindenkinek ellenőrizték a személyazonosságát, majd kaptunk egy reptérlátogatási kártyát.

Ezután át kellett mennünk az ellenőrző kapun, a táskáinkat pedig a kapu melletti ládába kellett tenni, és azt is átvilágították, mintha mi is repülni készülnénk.

Amíg mindenki sorra került, addig a többiek a non-schengeni váróban várakoztak.

Ezután busszal a gurulópályán keresztül ráhajtottunk a felszállópályára is. A túra alatt végig informáltak bennünket, hogy éppen mit láthatunk. Elmagyarázták a felszállópályán lévő jelzéseket, valamint érdekességeket is megosztottak velünk.

Megtekintettük pár kisebb repülő gyakorlatát, majd megnéztük a ciprusi Wizz Air járat felszállását és az indulás előtti előkészületeket.

Ezt követően a reptéri tűzoltóság előadását hallgattuk meg, majd a járművek és eszközök szemléje után visszatértünk a főépületbe és megismerkedtünk a reptér rendvédelmi előírásaival is, amit a reptéri rendőrség egyik vezetője tartott.

A nap végén lehetőségünk volt szolgálati kutyát simogatni is, miközben ismertették annak reptéri feladatait.

A Debrecen International Airport kollégái jóvoltából megismerkedhettünk a repülőtéren folyó rendészeti, személy-és vagyonőri illetve katasztrófavédelmi munkával, betekintést nyertünk az ott zajló szakmai folyamatokba. Egy igen tartalmas, érdekes, élményekkel teli napot tölthettünk a Debreceni Nemzetközi Repülőtéren.

Bordás Nóra 12.C

 

A Honvédelmi Minisztérium meghívásának tettünk eleget, mikor 2021 október 05-én részt vettünk a Debrecenben megrendezett Országos Haditorna Versenyen a Bocskai laktanya gyakorlópályáján.

Tizenhét csapat indult a versenyen, amelyen az iskolák többsége két csapatot indított, mi is így tettünk. Legnagyobb sajnálatomra a végzősök közül csak egy-két főre számíthatott iskolánk, viszont annál több 9-10. évfolyamos jelentkezett.

A felkészülést már szeptember második hetében elkezdtünk heti 3x5 órában. A versenyen az első feladat az airsoft lövészet volt, majd ezután jött a műveltségi vetélkedő, amelyen maximális pontszámot értünk el. Nagyon jól menetelünk, felpörgött a csapat!

A következő megmérettetés a tájékozódási futás volt, aminek kicsit becsapós a neve, mert mindösszesen 20x20 méteren kellett helytállni. Vaktérkép alapján különböző pontokat mágneses érzékelővel érintettek a versenyzők a meghatározott sorrend alapján.

A csípős 14 fokos időben szükségesnek láttam egy kis lélekmelegítő tea fogyasztását, melyet a honvédség biztosított a diákoknak. Tapintani lehetett a feszültséget, szinte kézzel lehetett fogni. Minden ott volt az arcukon, itt és most kell megmutatnunk, nincs több lehetőség csak a most.

Kézigránát hajítás majd az akadálypálya következett a sorban. Itt külön gyakorló ruhát és eszközöket kaptak a honvédeink. Már vártak, és kíváncsiak voltak, hogy mit fogok mondani. „Figyeljetek ide! Az utolsó bója kerülése közben támasszatok le kézzel, a versenyszabályzat nem tiltja és a fű is nagyon csúszik, ezzel időt tudunk nyerni a többiekkel szemben!”

Rövid pihenő után jött az utolsó megmérettetés a fegyveres váltófutás. Másodikként értünk célba. Végül már csak a pontszámítás és az ebéd elfogyasztása maradt, na meg az eredményhirdetés.

Összességében jól szerepeltünk, elégedett voltam velük, mert az utolsó feladatban is végig beleadtak mindent, szinte vért izzadtak. Végeredményként az „A” csapat Végh Sándor, Pap Péter, Nagy Zoltán és Bota Balázs harmadik helyezést érték el, a „B” csapat Nagy Erik, Matolcsi Tamás, Csikja Márk, Lénárt Richárd pedig a hetedik helyen zártak. Az őrnagy úrtól átvettük az ajándéktárgyakat, mi pedig megköszöntük a gratulációt: „Hazámat szolgálom!”.

Jövőre veletek, ugyanitt!

 

László János

 

 

Az egészség értékének közvetítése iskolánk alapvető feladatai között szerepel, így minden lehetőséget igyekszünk megragadni, hogy a tanulók testi és lelki egészségük megőrzését és fejlesztését pozitívan befolyásolni tudjuk. Az Európai Diáksport Napja a mozgásigény kialakításában, támogatásában játszik nagy szerepet. A tanulók a digitalizált világban több órát töltenek inaktívan, és ezt az időt, a jelenlegi járványhelyzet még tovább fokozza.

A Témanap nemcsak szeptember 24-én valósult meg, de az azt követő héten is folytatódott intézményünkben. Pénteken negyven diákunk teljesítette a 2021 m-es távot. A sportpályán mindenki saját teljesítő képességének, tempójának megfelelően végezte el a feladatot.

Hétfőn folytatódott a Diáksport napja, osztályok közötti versenyt szerveztünk dekázásból és kosárra dobásból, s még ezen a napon teljesítették iskolánk tanulói a 10 km-es Rákóczi túrát is. Kedden a nagy népszerűségnek örvendő kötélhúzó versenyen mérhették össze erejüket külön a fiúk és a lányok. A versenyeken sokan képviselték osztályukat, még többen szurkoltak a résztvevőknek. Míg a futásnál és a túrán a kitartás, a labdajátékok esetében már a sok gyakorlás és az elsajátított technikai tudás is jelentősen befolyásolta a kialakult sorrendet, eredményt.

Az Európai Diáksport Napján az egészségtudatos gondolkodás magja elültetésre került, ennek fejlesztése és mindennapi jelenléte további feladatunk, melynek igyekszünk a tanév későbbi időszakában is eleget tenni.

Nagyné Békési Anikó

Fenntartói adatok

Tankerületi Központ Igazgató: Majosi Pálma

 

Webcím:

http://kk.gov.hu/berettyoujfalu

Elérhetőségek:

4100 Berettyóújfalu, Dózsa György utca 17-19.

Telefonszám:

+ 36-54-795-261

Email:

berettyoujfalu@kk.gov.hu

április 03