Közel 150 rendvédelmi és honvédelmi képzésben tanuló diákunk vett részt intézményünk által szervezett őszi lövészetén, melyet idén október 4-én és 6-án rendeztünk meg Derecske lőterén.
Az időjárás kedvezett a kispuska használatának a gyakorlásához, így mindkét napon rendben lezajlott a lőgyakorlat. A tanulókat a testnevelők mellett a Derecske ÁFÉSZ Városi Lövész és Tömegsport Klub szakemberei is felügyelték, irányították.
A rendvédelmi és honvédelmi képzés során nemcsak a szakmai elméleti ismeretek elsajátítása a fontos, de az intézkedések eredményes elvégzéséhez szükséges állóképességi szint, önvédelmi és közelharc-technikák is nélkülözhetetlenek, valamint lövészeti jártasságuk birtokában végezhetik majd későbbi munkájukat diákjaink, így például járőrszolgálatot látnak el, és elfogják a bűncselekményen tetten ért személyt.
Nagyné Békési Anikó
- Találatok: 36
Október 4-én az I. DSZC Exatlon Kupán vettünk részt két évfolyamtársammal Tóth László 12.d és Babik András 12.a személyében. A versenyen 1,4 km-es távot kellett lefutnunk, s közben erőnléti, ügyességi és elméleti feladatokat is meg kellett oldanunk. A lövészet és az erőnléti feladatok számunkra kézenfekvőbbnek bizonyultak, ezeket a Rákócziban sokat gyakoroltuk. Aztán gumiabroncsot kellett húzni egy kb. 40m-es szakaszon és 25 kilós zsákokat kellett átvinnünk egyik pontból a másikba. A legérdekesebb feladat számunkra az egyik ügyességi feladat volt, ugyanis baltát, dárdát és dobócsillagot kellett dobnunk, ami meglepően jól ment mindhármunknak. Úgy gondoljuk, ha az utolsó ügyességi feladatnál összeszedettebbek lettünk volna, jobb helyezést sikerül elérni, mint az 5. hely. Hirdettek egy egyéni versenyt is, ami újraélesztésből és erőnléti gyakorlatokból állt, mint például húzódzkodás és fekvőtámasz. Öt ilyen gyakorlatból kellett 30mp alatt minél többet elvégezni. A lányok között én bizonyultam ebben a versenyben a legeredményesebbnek, így sikerült elhoznom az I. helyezést és egy hatalmas kupát. Kesjár András tanárúr kísért el minket a versenyre.
Tóth Zsófi 12.b
- Találatok: 33
A járványhelyzet miatt az elmúlt tanévben sajnos elmaradt a 9. évfolyamosoknak a hagyományos Bihari túra. Ezért az iskolavezetés és a 10. osztályok osztályfőnökei úgy döntöttek, hogy egy nappal a 9. évfolyamosok után, a 10. osztályok is útra kelnek és szűkebb hazánk, a bihari térség néhány fontosabb települését felkeresik. Sajnos az égiek nem voltak hozzánk olyan kegyesek, mint az alsóbb évfolyam esetében. Már reggel indulás után szemerkélni kezdett az eső. Túránkat Nagykerekiben kezdtük, ahol megtekintettük a Nagykereki várban a prezentációt és a kiállítást, majd elhelyeztük a megemlékezés koszorúját a parkban található emlékműnél.
A következő úticélunk Kismarja volt. A gondnok előadását a helyi templom padsoraiban hallgattuk meg az épület és a település történetéről. Ezután a kriptában Bocskai István fejedelem szüleinek koporsójánál újabb koszorút helyeztünk el. Vendéglátónk megdicsérte a társaságot és felajánlotta, hogy fel lehet menni a templom tornyába is. Ezzel a lehetőséggel többen is éltünk és az esős időjárás ellenére csodaszép látványban volt részünk, hiszen az egész településre ráláthattunk.
Utunkat Álmosd felé folytattuk. Itt először a Kölcsey emlékházhoz sétáltunk el. Először Barabás Dominik és Szabó Erik 10.a osztályos tanulók tolmácsolásában hallhattuk a Himnuszt, majd Szilágyi Adrienn tanárnő hegedűn is előadta nemzeti imádságunkat, amivel nem csak iskolánk jelenlevő tagjainak okozott felemelő érzést, hanem az emlékháznál éppen ott tartózkodó külhoni magyaroknak is, amiért külön köszönetet mondtak nekünk.
A kiállítás megtekintése után az álmosdi csata helyszínére látogattunk el, de ott már annyira esett az eső, hogy csak a koszorúzók szálltak le a buszról.
Végső állomáshelyünk a létavértesi iskola volt. Itt már kegyesebb volt hozzánk az időjárás. Megkoszorúztuk az iskola udvarán levő Irinyi János emlékhelyet, majd a helytörténeti kiállítást tekintettük meg. Sajnos az eső miatt felázott talajon nem tudtuk meglátogatni az arborétumot, így ez az állomás - a hagyományainktól eltérően -, kimaradt a túránkból.
Élményekkel gazdagodva értünk vissza Derecskére. Köszönjük a kísérő tanároknak (Sápiné Katona Ildikó a 10.a, Soltiné Kránitz Fatima a 10.b és Szilágyi Adrienn tanárnő a 10. c osztály osztályfőnökei) az áldozatos munkát és a Tankerületnek, hogy a túrához biztosították számunkra a buszokat.
Derecske, 2021. 10. 10. Sápiné Katona Ildikó, Szilágyi Adrienn
tanárnők
- Találatok: 23
BIHARI TÚRA
2021.09.28
A szeptember 27-ével kezdődő hét igazán a diákoké volt iskolánkban: hétfőn minden évfolyam részt vett a 20 km-es Rákóczi-túrán, kedden pedig a 9. osztályos tanulók hagyományos buszos kirándulása, a „Bihari túra” következett.
Már az indulás is kalandosnak bizonyult: a Művelődési Ház melletti parkolóban vártuk reggel 8 órakor a buszokat, de kiderült, hogy az iskola melletti utcában tudtak csak leparkolni. Gyorsan „átcsoportosítottuk erőinket”, s már indulhattunk is. A várakozásért kárpótolt bennünket, hogy hatalmas luxusbuszt küldött értünk a Tankerület: a „kék csodában” 63 férőhely volt, így a C és B osztály is felszállhatott, az A osztályosok pedig a másik busszal utaztak.
Az első állomáshelyünk Létavértes volt. A település múltjáról és nevezetességeiről a kísérőtanárok-Herczeg Krisztina tanárnő, Tóthné Suhanesz Judit tanárnő és Sereg János tanár úr- előzetesen meséltek a buszon. Megtekintettük a „magyar Prométheusz”, Irinyi János emlékházát, aki a foszforos gyufa feltalálója volt. Sok érdekességet hallottunk a korabeli paraszti, polgári és nemesi életformáról, az Irinyi család történetéről, s a korabeli tárgyi emlékeket, használati tárgyakat is megcsodálhattuk. A legérdekesebb az Irinyi által készített időjós-házikó volt, melynek férfi illetve női figurája egy hajszál segítségével állítólag pontosan jelezte, napsütéses vagy esős idő várható-e.
Megkoszorúztuk Irinyi János szobrát, majd barangoltunk egy kicsit az általános iskola melletti hangulatos parkban, a botanikus kertben. 11 óra körül előkerültek az uzsonnáscsomagok: a legjobban talán a menzások örültek, mert hatalmas, tartalmas hamburgerek formájában érkezett ma számukra az ebéd.
A pihenő után továbbindultunk: Álmosd határában megálltunk az álmosdi-diószegi csata emlékhelyénél, a Bocskai-szabadságharc kiindulópontjánál. Herczeg Krisztina tanárnő és Sereg János tanár úr meséltek a csata hadtörténeti jelentőségéről, majd ezzel a monumentális történelmi háttérrel elkészültek a várva várt első osztályképek.
A tanulmányi kirándulás kihagyhatatlan állomáshelye Álmosdon a Kölcsey-emlékház. A reformkor költője 22 éves korától élt itt gazdálkodóként, de gyerekkora egy részét is itt töltötte. Megható volt, amint Kölcsey Ferenc udvaron álló mellszobra előtt 93 diák szavalta el egyszerre a Himnuszt Herczeg Krisztina tanárnő vezényletével. Megnéztük a házat belülről is: láthattuk pl. Kölcsey egykori íróasztalát.
Utunk következő célpontja Kismarja volt: itt, a református templomban található a Bocskai család kriptája. Ennek megtekintése után a túra utolsó állomáshelyére érkeztünk: Nagykerekibe, a várhoz, ami szintén a Bocskaiak birtokában volt egykoron. Csoportokra bontva megnéztük a vármúzeumi kiállítást, az idegenvezető hölgy pedig végigkalauzolt minket a kastély helyiségein. A fiúk leginkább a kiállított lándzsákat és kardokat csodálták meg. Sétálgattunk a hátsó parkban, újabb emlékfotók készültek, sőt korai gesztenyét is gyűjtöttünk.
Fáradtan, de sok élménnyel gazdagodva érkeztünk vissza fél 3 körül Derecskére. Nemcsak a látnivalók miatt volt jó ez a túra, de segített egy kicsit összekovácsolni az osztályközösségeket is. A másnapi felelésmentes nap reményében szorgalmasan összeszedtük a szemetet, tiszta, rendezett buszt hagytunk magunk után leszálláskor…
a 9.A, 9.B és 9.C osztály
kísérőtanáraik: Tóthné Suhanesz Judit
Sereg János
Herczeg Krisztina
- Találatok: 31
Fenntartói adatok
Tankerületi Központ Igazgató: Majosi Pálma
Webcím:
http://kk.gov.hu/berettyoujfalu
Elérhetőségek:
4100 Berettyóújfalu, Dózsa György utca 17-19.
Telefonszám:
+ 36-54-795-261
Email: