Kollégiumi Honlap

Együttműködő partnereink

A Nemzeti Örökség Intézetének emlékezetpedagógiai partnerintézménye

Miskolci Rendvédelmi Technikum

2022.március 10-én a 9. c osztály is ellátogatott az Agóra Tudományos Élményközpontba. Már nagyon vártuk ezt a kirándulást, és nem is csalódtunk.  Reggel 9 órakor találkoztunk Debrecenben a Nagyállomásnál, innen a 2-es villamossal jutottunk el a Nagyerdőn található Agóráig. Kicsit korábban érkeztünk a megbeszélt időpontnál, de nem kellett kint fagyoskodnunk, nagyon kedvesen beinvitáltak bennünket, s finom szendvicsekkel is megvendégeltek minket.

10 órától kezdődött a körbevezetés: első állomáshelyünk a kémiai labor volt. Igazi élményt jelentett beöltözni védőfelszerelésbe-köpeny, szemüveg-, remek csoportképek készültek. Vízszűrő berendezést készítettünk, és sok mindent megtudtunk az újrahasznosítási folyamatokról. Ezután kipróbálhattuk az alsó szinten elhelyezett tudományos játéklehetőségeket: a legnépszerűbbnek a testlenyomatos fal és a futási sebesség mérése bizonyult. A játékot robotika előadás és bemutató követte: a 22. század technológiájába nyerhettünk bepillantást, s úgy jöttünk ki a teremből, hogy fejben már mindenki a saját házirobotját tervezte, hisz úgy tűnik, mindez hamarosan elérhető közelségbe kerül az emberiség számára.

Tudományos körtúránk nagyon érdekes előadással zárult, melyből megtudhattuk, hogyan terjednek a hanghullámok, s melyik állatfaj milyen hangtartományt, frekvenciát képes érzékelni. Az emberi hallástartomány csak 20 ezer Hertz-ig terjed -a kísérletnél legtöbben már 18 ezernél feladtuk-, így az úgynevezett „szuperhangok” világában, 100 ezer Hz felett sajnos a delfinekkel és denevérekkel egyelőre nem leszünk képesek hatékonyan társalogni… De ki tudja, mit hoz a jövő, hiszen ennek a látogatásnak pont az volt a lényege, hogy kicsit kinyílt előttünk a világ, s kezdjük elhinni, hogy talán semmi sem lehetetlen…

a 9.c osztály tanulói

Kísérőtanárok: Batta Krisztina, Herczeg Krisztina

 

 

Február 22-én emlékeztek meg a Parasport Napjáról a tanulók a testnevelés szakos pedagógusok irányításával. A tanítási órák egy általános tájékoztatással kezdődtek, ahol az alábbi kérdéseket járták körül:

  • Mi a parasport?
  • Ki számít parasportolónak?
  • Milyen sérülési fokozatok szerint indulhatnak a versenyeken a parasportolók?
  • Milyen mindennapos hátrányokat, nehézségeket élnek meg a kerekesszéket használók?
  • Indulhatnak-e a parasportolók egészséges társaik versenyén?

A tájékoztatást Kovács Attila testnevelő személyes beszámolója követte a kerekesszékes vívás, mint paralimpiai sportág szabályairól, sportági kategóriáiról, egy-egy neves versenyző személyes történetéről és fejlődéséről.

S hogy a diákoknak lehetőségük legyen személyesen megtapasztalni a korlátozott mozgás és érzékelés nehézségeit, különböző gyakorlatokat hajtottak végre kerekesszékből, majd bekötött szemmel. Akadálypályán haladtak végig a diákok, miközben labdát vezettek, kosárra dobtak, s mindezt kerekesszékből. Kipróbálhatták a „csörgőlabda” játékot is, ahol bekötött szemmel kellett a másik csapat területére begurítani egy labdát úgy, hogy csak a hallásukra támaszkodhattak a tanulók.

A foglalkozás végeztével a pedagógusok felhívták a gyerekek figyelmét testi épségük megóvására, sérült társaik mély empátiával történő segítésére, támogatására.

A Parasport Napját Kovács Attila, Kesjár András és Kathi Imre testnevelők szervezésével, vezetésével valósította meg iskolánk.

Nagyné Békési Anikó

 

 

Fenntartói adatok

Tankerületi Központ Igazgató: Majosi Pálma

 

Webcím:

http://kk.gov.hu/berettyoujfalu

Elérhetőségek:

4100 Berettyóújfalu, Dózsa György utca 17-19.

Telefonszám:

+ 36-54-795-261

Email:

berettyoujfalu@kk.gov.hu

április 04