Az EFOP-1.4.2-16-2016-00027 azonosítószámú, Élhetőbb gyermekkor a Derecskei járásban című pályázat keretein belül került megrendezésre a prevenciós rendezvény utolsó eseménye 2022. április 8-án délelőtt, melynek helyszíne a Derecskei I. Rákóczi György Gimnázium, Technikum és Kollégium tornaterme volt.
A program látogatóinak létszáma meghaladta az ötven főt.
A rendezvényen a korábbi tematikához hasonlóan ismét nyolc stand került kialakításra, ahol a különböző témájú prevenciós workshopoknál szakemberek álltak rendelkezésére az érdeklődő diákoknak. Az előadások, a kötetlen, interaktív beszélgetések során a fiatalokat érintő témákkal foglalkoztak. Tanácsokat, gyakorlati tapasztalatokat kérhettek az előadóktól, szóróanyagokhoz juthattak hozzá a diákok, melyek az egészségmegőrzést, problémák kialakulásának megelőzését segíti.
Standok:
- Drogprevencióval és kezelési lehetőségekkel kapcsolatban szociális munkás nyújtott tájékoztatást a tanulók számára. Személyes és munkatapasztalata alapján tudott részletes esetleírást adni a droghasználatról és következményeiről.
- A függőségekről (drog, alkohol, dohányzás, játék, párkapcsolati) nyújtott tájékoztatást háziorvos szakember.
- A diákok a dietetikus szakember standjánál az egészséges étkezéssel és különféle diéta típusokkal kapcsolatos ismeretekkel gazdagodhattak, majd különféle gyümölcsöket és müzli szeleteket fogyaszthattak.
- Tanulás módszertani gyakorlatokat, stressz kezelési technikákat tréner, coach szakember osztott meg az érdeklődőkkel, melynek keretében egyszerűbb gyakorlatokat is bemutatott a tanulóknak, ahol önmaguk is segíthetik a saját tanulmányi előmenetelük javítását.
- Digitális függőségekkel kapcsolatos ismereteket szociális munkás adott át, különböző teszteket tölthettek ki a fiatalok az internet függőséghez, videójáték használathoz kapcsolódóan, amiket közösen értékeltek ki a szakemberrel, és a problémák elkerülése érdekében megoldási lehetőségeket tudtak megbeszélni.
- A sport a mindennapokban standnál a Derecskei Street Workout csapat két tagja tartott előadást a rendszeres testmozgás fontosságáról, bemutatták az általuk képviselt sportágat. Itt lehetőség nyílt az általuk használt eszközök megismerésére, melyek használatával különböző erősítő gyakorlatokat mutattak be, ezeket ki is próbálhattak a tanulók.
- Egészségfejlesztési ismeretek bővítése témában gyógytornász segítette a diákokat. Olyan gyakorlati tanácsokat osztott meg velük, melyekkel a mindennapi aktív mozgást lehet megvalósítani egyszerű gyakorlati feladatokon keresztül. Ezek a mozgásformák frissítőleg hatnak az ember szervezetére.
- Önismeret-fejlesztés témakörben pszichológus beszélgetett a diákokkal a pozitív visszacsatolás fontosságáról, kudarctűrésről, a saját teljesítményük javításról, másoknak való segítésről, mások elfogadásáról. Lehetőség volt kisebb csoportokban játékok kipróbálására is, mely a felvetett témák megértéséhez nagyban hozzájárultak.
Az esemény célja az volt, hogy a fiatalok elkerüljék a környezetük veszélyforrásait, ismereteik bővüljenek arra vonatkozóan, hogy problémájukkal hova fordulhatnak, kik tudnak az egyes nehézségeiken segíteni. A prevencióról minden életkorban szükséges beszélni és a lehető legtöbbet, hiszen a legfontosabb a megelőzés.
Sikerült a diákok figyelmét felkelteni a különböző témájú előadásokkal. Bízunk benne a tartalmas délelőtt után a megszerzett ismereteket a későbbiekben hasznosítani is tudják.
- Találatok: 20
A Derecskei I. Rákóczi György Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégium 11. és 12. évfolyamos rendvédelmi és honvédelmi szakos tanulói részére 2022. március 30-án bűnmegelőzési és prevenciós célú intézménylátogatásról szóló előadásokat tartottak a Hajdú-Bihar Megyei Büntetés-Végrehajtási Intézet munkatársai.
A program az EFOP-1.4.2-16-2016-00027 azonosítószámú „Élhetőbb gyermekkor a Derecskei Járásban” című projekt keretében valósult meg. Az előadásokat a BV Intézet két munkatársa Tóth Tibor István bv. őrnagy, bv. osztályvezető – helyettes és Vadászi Edina bv. alezredes tartotta a csoportoknak.
Az előadáson az intézmény bemutatásáról, történetéről, a börtön alapításáról, társadalomban betöltött szerepéről, működéséről és szervezeti felépítéséről kaptak tájékoztatást a diákok. A büntetési tételeket ismertették, valamint a fogvatartottak reintegrációs megsegítését mutatták be az előadók, mellyel a fogvatartottak társadalomba való visszailleszkedését támogatják különböző programokkal. Mivel személyes jelenléttel nem lehetett megszervezni az intézménylátogatást, így az egyes helyiségeket - pl.: zárka, személyes kapcsolattartás helyszíne - fotókon keresztül láthatták a fiatalok.
Betekinthettek a fogvatartottak mindennapi életébe, szabadidejük hasznos eltöltésébe a mindennapi szabályok ismertetése révén. Elmondták, hogy a börtönben kiemelt feladatként szerepel az elítéltek foglalkoztatása, mely során a munkavégzéséért munkabért kapnak, amit az Intézetben tartózkodásuk idején felhasználhatnak - a helyben üzemeltetett boltban vásárolhatnak, telefonálhatnak belőle -, vagy szabadulásakor megkaphatják az addig összegyűjtött pénzt. A börtönben alkalmazott jutalmazási rendszerről és a jóvátételi programokról is kaptak egy rövid tájékoztatást a tanulók.
Az előadók beszámoltak arról, hogy a bűnelkövetők egzisztenciáját tekintve nagyon változó az összetétel, vannak alacsony iskolai végzettséggel rendelkezők és vannak szakmával, diplomával rendelkezők is. Kiemelték, hogy az iskolai végzettségtől függően bárki válhat bűnelkövetővé, ezért hangsúlyozták a törvénytisztelő, - betartó magatartás követését.
Az előadásokon elhangzott, hogy milyen hosszútávú, kiszámítható munkalehetőséget biztosít a Büntetés - Végrehajtási Intézet a rendvédelem iránt érdeklődők számára. Az intézmény szervezeti felépítésének bemutatása során szó esett az intézményben dolgozó személyzet, munkatársak felvételi eljárásának menetéről, javadalmairól, igénybe vehető támogatási formákról.
Az előadások végén lehetőség volt a BV-ben használt mozgáskorlátozó eszközöket (bilincsek, vezetőszár, gumibot) megismerni és „kipróbálni”.
A fiatalkorúak az előadás során szembesülhettek a bűnelkövetés következményeivel, amely elég elrettentő erővel bírt ahhoz, hogy segíthessék a jogkövető magatartás és kultúra kialakulását. Bízunk benne, hogy elérte célját a bűnmegelőzési előadás, és a későbbiekben hasznosítani fogják a megszerzett ismereteket a tanulók.
- Találatok: 31
2022.04.07-én csütörtökön megrendezésre került Debrecenben a Brassai Sámuel SZC Műszaki Technikumban a megyei középiskolás Crossfit verseny a Brassai-Kupáért. Négyfős csapatokkal nevezett összesen 10 iskolai csapat. A versenyen 7 erőt próbáló feladatot kellett legyűrni úgy, hogy egyszerre 3 versenyző indult neki a feladatoknak párhuzamosan. A helyes végrehajtást és az időeredményt hasonlították össze a legvégén és természetesen a csapat idejét, igy alakultak ki az eredmények. A Derecskei I. Rákóczi György Gimnázium, Technikum és Kollégiumból 4+1 fő képviselte iskolánkat. Babik András 12.A, Barabás Dominik 10.A, Cseke Balázs 11.A, Kanalas Mihály 12.D, Végh Sándor 10.B tanulók csapatban az V. helyezést érték el és egyéni eredményben 2 másodperccel csúszott le a bronzéremről Babik András, aki így 4-ik helyezést érte el a versenyen. Úgy vélem jó szervezésű versenyen vehettünk részt reméljük legközelebb még jobb eredményt sikerül elérnünk!
Felkészítő tanár: Kovács Attila és Kathi Imre
- Találatok: 25
2022 április 08-án Rendőrségi Road Show keretein belül lebonyolításra kerülő rendészeti középiskolás csapatversenyen vettünk részt Debrecenben. Kiemelkedő eredménnyel teljesítettük a rendészeti akadálypályát, vezetéstechnikai szimulátort, lövészetet, rendészeti kvízt. Maximális pontszámot értünk el a bűnügyi technikai versenyen. Minden állomáshelyen dicsérték csapatunkat, mi is legyünk büszkék diákjainkra. Tizenegy iskola rendészeti csapata indult, volt olyan iskola, amely több csapatot is indított.
Babik András különdíjat kapott a rendészeti akadálypályán nyújtott teljesítményéért. Fődíjként egy tanulmányi kirándulást nyertünk a Liszt Ferenc Repülőtérre.
A csapat köszöni a felkészítést az iskola tanárainak!
A csapat tagjai: Babik András 12.A, Csonka Annamária 12.D, Fedor Krisztina 12.D, Tóth László 12.D, Tóth Zsófi 12.B, Török Olívia 11.A
Hajrá Rákóczi, hajrá Derecske!
-Kovács Attila
- Találatok: 107
Fenntartói adatok
Tankerületi Központ Igazgató: Majosi Pálma
Webcím:
http://kk.gov.hu/berettyoujfalu
Elérhetőségek:
4100 Berettyóújfalu, Dózsa György utca 17-19.
Telefonszám:
+ 36-54-795-261
Email: